1998 yılından bu yana akıllı kartlar ile ücret toplama, araç takip, yolcu bilgilendirme ve araç içi kamera sistemlerini sunan ve yarattığı ileri teknoloji ile ARGE çalışmalarına imza atan Kentkart; yine bir ilke imza attı. Manisa’ da kullanıma sunduğu NFC özelliğine sahip Akıllı telefonlar için geliştirdiği Mobilkentkart uygulaması ile Dünya’ da ilk defa toplu ulaşımda cep telefonu ile ödeme dönemini başlattı.

Toplu taşıma hizmetlerinde yarattığı kalite ve geliştirdiği sistemler sayesinde sektöre her geçen gün teknolojinin sunduğu en son yenilikleri getiren Kentkart, “Akıllı Telefonlarınızı Kentkart’a Dönüştürün” sloganıyla sunduğu Mobilkentkart ile kullanıcılarının akıllı mobil ödeme sistemlerinin avantajlarından yararlandırarak hayatlarını kolaylaştırmayı hedefledi.

Lasmanını Manisa’da Kentkart yetkilileri ile beraber yapan Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün Beyazfil durağına gelerek Mobilkentkart uygulamasını denedi.  Ergün, Mobil Kentkart uygulamasının ilk defa Manisa’da başlatılmasının önemine vurgu yaptı. Manisa’nın geliştiğini ifade eden Başkan Ergün, projenin başarılı bir şekilde sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

Açılış sırasında konuyla ilgili görüşlerine yer verilen Kentkart İş Geliştirme Direktörü Meziyet Akbay konuyla ilgili yaptığı açıklamada da Kentkart’ ın geliştirmiş olduğu Mobilkentkart, Dünya’ da toplu taşımada  ilk defa kullanılan Akıllı Mobil Ödeme aracı olduğuna dikkat çekti.

İlk defa Manisa’ da kullanıma sunulan Mobilkentkart ile Android işletim sistemi versiyon 4.4.2 ve üzeri NFC özelliğine sahip akıllı telefonlarınızı artık kentkart’a dönüştürmeniz mümkün olmaktadır. Bunun için Mobil Uygulamayı Google play üzerinden indirdikten sonra  “NFC kart satın al”  işlemini yapmanız yeterlidir. Mobilkentkartınızla otomatik dolum yapabilir, kullanım detaylarınızı görebilir, hat durak bilgisini sorgulayabilirsiniz.  Mobilkentkart’ ınızı cep telefonunuza indirirken vereceğiniz kredi kartı bilgilerinden 5 TL’ lik kart ücreti ile kartınıza 20 TL’ lik ilk dolum alınır. Mobilkentkart bakiyeniz 10TL’ nin altına düştüğü anda kredi kartınızdan 20 TL’ lik otomatik dolumlar yapılır. Böylece dolum için nakit paraya ihtiyaç duymaz, yetersiz bakiye problemleri ile karşılaşmazsınız.

Mobilkentkart’ ın kullanımı çok kolaydır. Araçlarda bulunan kart okuyucu cihaza; Mobilkentkart indirilmiş akıllı telefonunuzu göstermeniz, geçiş yapmanız için yeterlidir. Mobilkentkart’ ınız geçerli ise, kart okuyucu cihaz geçisin başarılı olduğu bilgisini verir. Geçişte ödemeniz gereken ücret hesaplanarak, bakiyenizden düşülür. Akıllı telefonunuzun internete bağlı olmadığı durumlarda bile telefonunuz açıkken biniş yapılabilirsiniz. Internet bağlantınız sağlandığında biniş detaylarınız otomatik olarak güncellenir. Biniş yapabilmeniz için Mobilkentkart uygulamasının açık olmasına da gerek yoktur.

Mobilkentkart ile beraber artık dolum için nakit paraya ihtiyaç yoktur, dolum yapmak için zaman harcamaz ve bakiyenin yeterli olup olmadığı kaygısına düşmezsiniz. Yapılan biniş ve dolum bilgilerini, tek bir ekrandan takip edelbilir; binişlere ait tarih, saat, otobüs ve ücret bilgilerini detaylı bir şekilde uygulama üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Mobilkentkart ile kullanıcıların daha rahat ve teknolojik bir şekilde toplu ulaşım sistemlerini kullanmaları hedeflenmektedir.