Bankalararası Kart Merkezi ve Kentkart’ın ortak çalışması ile hayata geçirilen Çanakkale Ulaşım Projesi sayesinde hem Çanakkaleliler hem de yerli yabancı 2,5 milyon turist kolayca yolculuk edebiliyor. Çünkü artık Çanakkale’deki tüm özel toplu taşıma araçları ve  belediye otobüslerinde ödemeler temassız özellikli kredi kartı, banka kartı, ön ödemeli kart veya temassız ödemeyi destekleyen cep telefonlarıyla yapılabiliyor.

Dünya “nakitsiz toplum” olmaya doğru koşarken Türkiye’de, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Kentkart, dünyanın birçok ülkesine örnek olacak bir uygulama hayata geçirildi. Çanakkale Belediyesi’nin de katkısıyla gerçekleştirilen çalışma sayesinde, Çanakkale’deki toplu taşıma hizmetlerinde de temassız ödeme devri başladı. Uygulama sayesinde yerli ve yabancı tüm temassız kredi kartları, banka kartları, ön ödemeli kartlar ile Çanakkale’deki tüm toplu taşıma araçlarında temassız ödeme yapılabiliyor. Temassız bankacılık kartları ile ödeme yapan kullanıcılara yerel toplu taşıma kartı Kentkart ile aynı tarife uygulanıyor.

BKM ve Kentkart iş birliğiyle 2,5 milyon turist daha kolay seyahat edecek 
Çanakkale, tarih ve kültür turizminde ülkemizin en çok turist çeken kentlerinden biri. Her yıl yaklaşık 750 bin turist bu kent sınırları içinde yer alan müze ve ören yerlerini ziyaret ediyor. Kamp ve anma etkinlikleri, deniz-güneş turizmi ve Eceabat şehitlik ziyaretleri için gelen konuklar da hesaba katıldığında turist sayısı 2,5 milyonu aşabiliyor. Vatandaşların yanı sıra milyonlarca turistin de özel ve belediye otobüsleriyle  kolayca seyahat etmesine imkan tanıyan bu uygulama sayesinde Çanakkale daha modern bir kente dönüşüyor. Uygulamanın Çanakkale turizmine katkıda bulunması bekleniyor.

Kentkart daima  “ilkleri hayata geçiriyor”
Kentkart Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Emir Basmacı yapılan Basın toplantısında   Kentkart’ın yazılım ve teknoloji altyapısıyla ulaşımda 17 yıldır ilkleri gerçekleştirdiğini söyledi. Teknoloji ve yazılımın ayrılmaz bir bütün olduğunu vurgulayan Basmacı, yenilikçi yaklaşımla 10 yıldır Çanakkale ulaşımında olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti:
Bugün Çanakkale’de, temassız kartlar aracılığıyla yazılım teknolojilerinin ulaşıma entegrasyonuna şahit oluyoruz. Şu an kentte toplam 115 araçta elektronik ücret toplama sistemi başarıyla uygulanıyor. Şehirlerimizi bugünlere getirmek bizler için onur verici. Benzer çalışmaları Türkiye dahil 10 ülkede, 35 şehirde yürütüyor, akıllı sistemler ile toplu taşıma işletmelerinin ve yolcuların hayatını kolaylaştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Londra’da verilen ‘Ulaşımda Akıllı Sistemler Ürün Karması Stratejisi 2015 Avrupa Liderlik Ödülü’nün de sahibi olduk. Kentkart olarak takdire layık görülen, yenilikçi çalışmalarımız devam edecek” dedi.