Hizmetler

En kolay şekilde uygulanabilen ücret toplama modelidir. Buna göre her hattın sabit bir ücreti vardır. Belirlenen ücret, yolcuların kart tiplerine göre kart bakiyesinden düşülür. Aktarmalı ücret modeli ile birlikte de kullanılabilir.

Mesafeye bağlı ücretlendirme, özellikle uzun hatlarda kullanılan bir ücret toplama modelidir. Hem şehir içi toplu taşıma otobüslerinde hem de metro, hafif raylı tren, tramvay, metrobüs projelerinde rahatlıkla kullanılabilir. Toplu taşıma otobüslerinde mesafeye bağlı ücret toplama sisteminin verimli ve doğru bir şekilde uygulanabilmesi için her bir kapıya bir adet validatör takılması gerekmektedir. Validatör, GPS modülü ile yolcunun ilk biniş yaptığı yer ve indiği yer arasındaki mesafeyi hesaplayarak, sadece gittiği yolculuk bedeli kadar tutarı kart bakiyesinden düşer. Mesafeye bağlı ücret modelinin metro, hafif raylı tren, tramvay ve metrobüs projelerinde kullanılması durumunda mesafe hesaplama istasyon turnikeleri aracılığıyla yapılabilir.

Tüm toplu taşıma araçları arasında zamana dayalı aktarmalı yolculuk imkânı sağlayan ücretlendirme modelidir. Hem yolcular hem de toplu taşıma işletmeleri için kârlı bir modeldir. Araştırmalar, yolcuların aktarmalı yolculuk ile %30 daha fazla tasarruf yaptıklarını göstermektedir. Özellikle büyük şehirlerde uygulanan bu tip ücret modeli ile yolculuk süreleri ve duraklarda bekleme süresi kısalmakta, toplu ulaşım kullanım sayısı ve verimliliği artmaktadır.

İşlek zamana göre ücretlendirme ile serbest kartların yoğun saatlerde kullanımına sınırlama getirilmektedir. Bunun yanı sıra bu ücretlendirme modeli, yoğun saatlerde farklı ücret tarifelerinin uygulanmasına da alt yapı sağlamaktadır.

Ayrıcalıklı ücret tarifesi, idarenin izni ve denetimi ile öğrenci, serbest, emekli, engelli, şehit yakınları ve gaziler gibi ayrıcalıklı gruplara avantaj sağlayan bir uygulamadır. Bu nedenle, akıllı kartlar fotoğraf ve kimlik bilgileri ile kişiselleştirilmektedir. Denetimin sağlanması ve avantajın kötüye kullanımını engellemek amacıyla, kişiselleştirilmiş kartlar yıllık olarak vizeye tabi tutulmaktadır.

Kısa vadeli bilet şehirde kısa süreli bulunan yolcuların veya toplu taşımayı çok sık kullanmayan yolcuların daha çok tercih ettiği bilet tipidir. Tek kullanımlık veya birden fazla, fakat limitli kullanım hakkı olan kartlardır. Nakit kullanımı tamamen ortadan kaldırmak amaçlı kullanılan kartlar, önceden doldurulmuş olarak toplu taşıma araçlarında sürücülerden veya bayilerden satın alınıp tüm toplu taşıma araçlarında kullanılabilir.