Yurtdışı Projelerimiz

Amerika Birleşik Devletleri

Kansas City, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Missouri Eyaleti’nin ikinci en büyük şehridir. Ünlü sanat galerileri, tarihi müzeleri ve parklarıyla giderek daha çok turizme kucak açan kentte, toplu ulaşım hizmetlerinde de daha modern ve yenilikçi bir anlayış zorunlu hale gelmiştir.
2017 yılında hayata geçirdiğimiz Mobil Biletleme Uygulaması ile Kansas City halkını da Kentkart Teknolojileri ile tanıştırmış bulunmaktayız. Yolcular sadece akıllı telefonlarını kullanarak Kentkart Mobil Biletleme Uygulaması üzerinden bilet satın alabilir, yolculuklarını kolaylıkla planlayabilir, gitmek istedikleri noktaya en yakın durak ve araç bilgilerini görebilir ve sıklıkla kullandıkları otobüs, güzergâh ve yer bilgilerini daha sonraki kullanımları için favorilerine ekleyebilirler. Kullanıcı dostu bir ara yüze sahip olan uygulama, şehri yakından tanımayanlar için sunduğu “Görülecek Yerler” özelliği ile turistlerin de kentin güzelliklerini keşfetmesine yardımcı olur.


Azerbaycan

Kafkasların en büyük şehri, en önemli kültür ve ticaret merkezi olan ve yaklaşık 3.5 milyon kişinin yaşadığı Bakü, kentkart’ın kurduğu  akıllı ulaşım sistemleriyle  ulaşıma dair projelerinde ciddi ölçüde farklılık yaratmıştır. Metronun tamamında ve  Bakü’nün ulaşım otoritesi Bakü Bus’a ait 800’ü aşkın otobüste kentkart’ın “Temassız Akıllı Kartlarla Elektronik Ücret Toplama”, “Araç Takip”, “Araç İçi Yolcu Bilgilendirme ve Araç İçi Kamera Sistemleri” uygulamaya geçmiştir. Ayrıca, “İnternet Dolum” uygulamamız sayesinde Bakü yolcuları akıllı kartlarını web sayfamız üzerinden online olarak doldurup, herhangi bir aktivasyona ihtiyaç duymadan otobüs ve metrolarda kolaylıkla kullanabilmektedir.


Katar

Katar’ın başkenti Doha, Basra Körfezi kıyısındadır ve nüfusu yaklaşık 990.000’dir kentkart, Doha toplu taşıma araçlarında “Temassız Akıllı Kartlarla Elektronik Ücret Toplama ve Araç Takip” sistemlerini Ağustos 2009’da hayata geçirmiştir. Doha şehrinde Check-in / Check-out (CICO), yani mesafeye göre ücretlendirme sistemi uygulanmaktadır. Ayrıca kentkart, toplu ulaşım sefer planlarını Google desteği olan GTFS (General Transit Feed Specification) formatında Doha Toplu Ulaşım Yönetimi’ne sunmaktadır. “İnternet Dolum” uygulamamız sayesinde Doha yolcuları online olarak akıllı kartlarını doldurup, toplu ulaşım araçlarında kullanmaya devam etmektedir. 2018 yılı itibariyle Doha kentini QR Code teknolojisi ile buluşturduk.


Ukrayna

kentkart’ın küresel çalışma ağı içerisine dâhil ettiği Lutsk, Ukrayna’nın önemli tarihi şehirlerinden biri olup nüfusu 200.000’den fazladır.

Lutsk Toplu Ulaşım Sistemi Kentkart tarafından geliştirilmiştir. Şehirde “Hesap Tabanlı Biletleme; Elektronik Akıllı Ücret Toplama, Otomatik Araç Takip, Akıllı Durak Yolcu Bilgilendirme, Araç İçi Kamera Sistemleri ve Mobil Uygulama” Kasım 2019 itibari ile kullanılmaya başlanmıştır.

Kentkart’ın son teknoloji ürünü olan QR Validatörlerden yararlanılan bu proje 269 aracı kapsamaktadır. Şehirde yaşayanlar ve turistler ister akıllı kartları ile ister mobil biletleri ile toplu ulaşımda kolayca yolculuk yapabileceklerdir.


Macaristan

kentkart, Macaristan’ın Miskolc, Vertes ve Székesfehérvár şehirlerindeki toplu taşıma idarelerine “Araç Takip”, “Yolcu Bilgilendirme” ve “Görev Atama ve Planlama” sistemlerini sağlayarak Macaristan halkının daha rahat ve kolay bir şekilde toplu taşımayı kullanmasına başarılı bir şekilde aracılık etmektedir.


Makedonya

Makedonya Cumhuriyeti’nin başkenti olan Üsküp şehrinin nüfusu 506.000’dir. kentkart, ilk aşamada “Temassız Akıllı Kartlarla Elektronik Ücret Toplama” ve “Araç Takip Sistemi”ni Üsküp’te özel bir halk otobüsü şirketinde uygulamaya sokmuştur.


Pakistan

Lahore 10 milyona yakın nüfusu ile Pakistan’ın en büyük ikinci şehri ve dünyanın en yoğun nüfuslu şehirlerinden biridir. Aynı zamanda ekonomi, politika, ulaşım, eğlence, kültür ve eğitim açılarından da cazibe merkezi olmaya devam etmektedir.

Lahore’da ulaşım için yoğun olarak metrobüs sistemi kullanılmaktadır. kentkart,  Lahore metrobüs hatları için yüksek teknolojide ürettiği yeni yazılım ve donanımlar ile Lahore halkına kusursuz bir şekilde daha kolay ve daha güvenilir bir toplu taşıma sunmaktadır. Kurmuş olduğumuz “Elektronik Ücret Toplama”, Araç Takip” ve “Akıllı Durak” sistemleriyle 11 Şubat 2012’den beri Lahore halkının yanındayız.

Öte yandan, Pakistan’ın başkenti İslamabad’a da Mayıs 2015’ten beri “Elektronik Ücret Toplama” “Araç Takip” ve “Akıllı Durak” sistemleriyle hizmet vermekteyiz. Ayrıca İslamabad halkına Check-in/Check-out (CICO), yani mesafeye göre ücretlendirme sistemini sunmaktayız.


Polonya

Tczew, Vistula Irmağı’nın üzerinde kurulmuş, Polonya’nın kuzeyinde yer alan, 120.000 nüfuslu bir yerleşimdir. kentkart, Tczew Belediyesi toplu taşıma araçlarında “Temassız Akıllı Kartlarla Elektronik Ücret Toplama”, “Araç Takip Sistemi”, “Akıllı Durak” ve “Denetleme” sistemlerini Mart 2009’da hayata geçirmiştir.  Tczew’de Check-in / Check-out (CICO), yani mesafeye göre ücretlendirme yapılmaktadır.


Bosna Hersek

kentkart’ın yurtdışı referansları arasına giren Saraybosna, Bosna Hersek’in başkentidir. Nüfusu 500.000’den fazla olan kent, Güneydoğu Avrupa’nın gözde turizm merkezlerinden biri olarak nitelenmektedir.

Saraybosna’nın toplu ulaşım sistemi Kentkart tarafından yenilenmiş ve geliştirilmiştir. Kentte sistemin “Temassız Akıllı Kartlarla Elektronik Ücret Toplama; Hesap Tabanlı Biletleme, Otomatik Araç Takip Sistemleri ve Mobil Uygulama” özellikleri Ekim 2019’dan itibaren çalışmaya başlamıştır.

80 aracı kapsayan bu projede Kentkart’ın son teknoloji ürünü olan QR Validatörler (QR Onaylayıcı) kullanılmıştır. Kentte yaşayanlar ve turistler ister akıllı kartları ile ister mobil biletleri ile toplu ulaşımla yolculuk yapabileceklerdir. Üstelik her araçta bulunan donanım sayesinde Araç İçi Biletleme uygulamasıyla da yolculuklarını kolayca gerçekleştirebileceklerdir.


Sırbistan

Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda kurulmuştur. 1.2 milyonluk merkez nüfusu ve 1.7 milyondan fazla metropolitan nüfusuyla Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biridir.

kentkart, Belgrad şehrinde, yüksek teknoloji ile ürettiği yeni yazılım ve donanımları sayesinde kusursuz bir toplu taşıma için “Temassız Akıllı Kartlarla Elektronik Ücret Toplama”, “Araç Takip” ve “Akıllı Durak” sistemlerini kurmuş ve 1 Şubat 2012 tarihi itibariyle uygulamaya başlamıştır. kentkart, Belgrad yolcularına NFC teknolojisi ile toplu taşıma araçlarında ödeme yapma imkânı sunmaktadır. Toplu taşıma uzmanları, sistemin Avrupa’nın en başarılı toplu taşıma örneklerinden biri olduğunu ifade etmektedir.

Sırbistan’ın dördüncü büyük şehri olan Kragujevac da kentkart’ın uluslararası referans noktaları arasına katıldı.
Şehirde yaşayanların toplu taşımacılıktan konforlu ve kolay bir şekilde yararlanabilmeleri için kentkart, 2019 yılında Kragujevac’da “Otomatik Ücret Toplama ve Otomatik Araç Yönetimi ”sistemlerini kurdu. Toplu taşıma araçlarında kullanılan kartlar yakında müzelere, galerilere ve halka açık havuzlara girişlerde de geçerli olacaktır.


Suriye

Suriye’nin kuzeyinde yer alan Halep, 1.670.000 nüfusu ile ülkenin Şam’dan sonra en kalabalık vilayetidir. kentkart, Halep’te toplu taşıma otobüslerini “Temassız Akıllı Kartlarla Otomatik Ücret Toplama Sistemi”ne dahil etmiştir. Bu proje Aralık 2008’de işletmeye alınmıştır.


Suudi Arabistan Krallığı

32 milyon nüfusuyla Arap Yarımadası’nın en büyük ülkesi olan Suudi Arabistan Krallığı’nda, ilk defa Medine şehrinde başlatılan toplu taşıma hizmetleri için Kentkart Yüksek Teknolojileri tercih edilmiştir. Bir ay gibi kısa bir süre içerisinde kurulumu ve teslimatı tamamlanan Akıllı Ücret Toplama ve Otomatik Araç Takip Sistemleri’mizin yanı sıra özel olarak hazırlanan Mobil Uygulamamız da Medinelilerin hizmetine sunulmuştur.

Büyük ses getiren açılış töreni sonrasında, Akıllı Ulaşım çözümlerimiz Prens Faisal Bin Salman’ın büyük beğenisini ve takdirini kazanmış ve Riyad ve Cidde projeleri de bizzat kendisi tarafından doğrudan Kentkart’a teslim edilmiştir.

Kentkart olarak yine bir ay gibi kısa bir süre içerisinde Riyad ve Cidde şehirlerinde de Akıllı Ücret Toplama ve Otomatik Araç Takip Sistemleri’mizi ve QR teknolojisini kullandığımız Mobil Uygulamamızı hayata geçirerek bize duyulan bu güven ve takdire layık olduğumuzu bir kez daha kanıtladık.


Ürdün

Ürdün’ün başkenti olan Amman’ın nüfusu 4 milyonun üstündedir. kentkart, “Temassız Akıllı Kartlarla Otomatik Ücret Toplama” ve “Araç Takip Sistemi”ni Ürdün’de 550 otobüste uygulamaya koymuştur. 19 Ekim 2008’de gerçekleştirilen sistem açılışına Amman Büyükşehir Belediye Başkanı, Toplu Taşıma Dairesi Komisyonu, Ürdün Ulaştırma Bakanı ve Amman Türkiye Büyükelçisi katılmıştır.

kentkart, Ürdün’ün başkenti Amman’daki ikinci projesini 135 aracı kapsayan Elektronik Ücret Toplama Sistemi ile devreye aldı. Sistem bileşenleri içerisinde Akıllı Yolcu Bilgilendirme ve Mobil Uygulama bulunmaktadır. Sistem, QR Validatör aracılığıyla Akıllı Kart ile ulaşımın yanı sıra Mobil ödeme ve EMV okuma özellikleri sayesinde hem kentte yaşayanlar hem de turistler için büyük kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca toplu taşıma araçları yolcular için ücretsiz Wi-Fi noktası olarak da hizmet vermektedir.