Elektronik Ücret Toplama Sistemi - kentkart

Elektronik Ücret Toplama Sistemi

Home Çözümler Elektronik Ücret Toplama Sistemi

Elektronik Ücret Toplama Sistemi

Kullanıcı dostu toplu taşıma hizmetleri, o şehirde yaşayanlar, turistler ve hatta günübirlik geziye çıkanlar için bile kolay ve erişilebilir olmalıdır. Toplu taşıma kullanıcıları, birçok farklı alternatif arasından kendileri için en uygun olanı seçebilmeli, ödeme yöntemlerini kendileri belirleyebilmeli, en uygun tarife ile ödeme yaparak rahat ve güvenle seyahat edebilmelidirler. Kentin ihtiyaçlarına göre ve gelişen teknolojiyle birlikte şekillenebilen kentkart Elektronik Ücret toplama Sistemi, yolculara daha ekonomik ulaşım imkânı sağlarken, aynı zamanda toplu taşıma işletmelerine de gelirlerini güvenli bir şekilde toplama ve gelir paylaşımını elektronik ortamda yapma imkânı sunar.
Bireyler NFC (Near Field Communication) cihazları, EMV sertifikalı temassız banka ve kredi kartları ve QR Barcode ile yolculuklarını gerçekleştirebilirler. İşletmeler sistemden günlük olarak kendilerine özel raporlar alabilir ve böylelikle daha iyi planlama ve kontrol olanağı elde ederek maliyetlerini düşürebilirler. Sistem, üçüncü parti sistemlerle bütünleşmeyi de destekler.

Kentkart Elektronik Ücret Toplama Sisteminde Geçerli Ödeme Araçları

Tek kullanımlık bilet

Akıllı kart

Kredi kartı

NFC

QR Kod

Hesap Tabanlı Biletleme (ABT)

Hesap tabanlı biletleme (ABT-Account Based Ticketing) yöntemi, yolcuların fiziksel biletlerine ihtiyaç duymadan seyahat edebilmelerine olanak tanır. Hesaba tanımlı medya arayüzü olan bir akıllı kart, EMV kartlar, akıllı telefonlar veya giyilebilir cihazlar olabilir. Hesap tabanlı biletlemenin bir diğer faydası biletleme modelindeki ücret yapısının sabit, zamana, bölgeye veya mesafeye dayalı gibi farklı biçimlerde olabilmesidir.