Tarihçe - kentkart

Tarihçe

Home Tarihçe

Tarihçe

Mart 2023

Erzurum’da kentkart teknolojileri kullanılmaya başlandı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile geliştirilen ‘Her Kart Gaziantepkart’ projesi ile indirimli kullanıcılara toplu ulaşımda temassız özellikli kredi ve banka kartlarıyla ödeme imkanı sunuldu.

İtalya Aosta projemiz Avrupa referanslarımız arasına katıldı.

Kasım 2022

Katar Dünya Kupasında sporseverler kentkart teknolojisi ile ulaşımı ücretsiz kullandı. Hayakart ile yapılan entegrasyon ile yolcular mobil uygulamaları üzerinden qr kod oluşturarak maçlara kolayca ulaştı.

Ocak 2021

Türkiye’de ilk defa Mardin Kart uygulaması ile karekod ile ödeme alternatifi sunulmuştur.

2011 yılında başladığımız Sırbistan-Belgrad Akıllı Ulaşım Sistemleri projemiz 10 yıllık başarısının ardından yenilenmiştir.

kentkart  Güney Afrika’daki ilk projesi olan Mbombela’nın ardından 2021 yılında Tshwane şehrini de projeleri arasına eklemiştir.

 

kentkart 2021 yılında Pakistan’da büyümeye devam etti. Lahor, Islamabad ve Rawalpindi şehirlerinin ardından ülkenin en büyük şehri olan Karachi’yi de projeleri arasına dahil etti.

Mart 2020

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde Kırklareli, Düzce, Osmaniye ve Mardin şehirleri kentkart Akıllı Ulaşım Sistemlerini tercih etmişlerdir. Ayrıca 2020 yılında Sağlık Bakanlığı’nın hayata geçirdiği HES kodu kontrolü Türkiye’de ilk defa kentkart tarafından toplu ulaşım araçlarında gerçek zamanlı olarak uygulanmıştır.

Ocak 2019

kentkart , 2019 yılını birçok uluslararası yeni projeyi hayata geçirerek tamamlamıştır. Ukrayna-Lutsk ve Bosna Hersek-Saray Bosna’da ilk projelerimiz, Amman ve Sırbistan’da ikinci projelerimiz ile bu kentlere ve kent sakinlerine hizmet vermenin haklı gururunu yaşıyoruz. Sektörde 20. yılını tamamlayan Kentkart, üreten ve geliştiren bir firma olarak kendini sürekli yenileyerek büyümeye devam etmektedir.

Şubat 2018

kentkart , Türkiye’nin ilk 500 İhracatçısı listesine adını yeniden yazdırmanın gururunu yaşadı. Ayrıca, Doha kentini QR Code teknolojisi ile buluşturdu.

Haziran 2017

2017 yılında, yurtiçinde ve yurtdışında uygulamaya geçirdiğimiz yeni projelerin yanı sıra kentkart şemsiyesi altında yerli üretim NVR, Kamera ve Araç Takip Sistemi ürün gruplarını barındıran KentMobil markasını yarattık. Markanın tanıtımını, Sayın Başbakanımızın ve değerli Bakanlarımızın standımızı ziyaret ederek onurlandırdığı 8. Ankara Karayolları Trafik Güvenliği Fuarı’nda gerçekleştirdik.Medine Projesi Suudi Arabistan’daki ilk projemiz oldu. Bu Projedeki başarımız, açılış töreni sonrasında Prens Faisal Bin Salman’ın Riyad ve Cidde projelerinin de bizzat kendisi tarafından doğrudan kentkart’a teslim edilmesiyle taçlandı.Geliştirdiğimiz QR Biletleme teknolojisinin dünyadaki en iyi örneklerinden biri olan “Kentkart Mobil Biletleme Uygulaması” ile Amerika’nın Kansas şehrini de Kentkart teknolojileriyle buluşturduk. Yolcular bu uygulamamız sayesinde akıllı telefonları ile bilet satın almaya, yolculuklarını planlamaya, durak-araç bilgisini görüntülemeye ve ‘’Görülecek Yerler’’ özelliğini kullanarak kentin sunduğu olanaklardan kolayca faydalanmaya başladılar.

Gaziantep Akıllı Ulaşım Sistemlerini Gaziantep ilimizde hayata geçirdik. Vatandaşlarımız artık bu kentte de tüm temassız kredi kartları ve temassız banka kartlarıyla ya da NFC uyumlu akıllı kartlarıyla toplu ulaşım ağını kullanabilmekteler.

kentkart , 2017 yılında referansları arasına Alaplı’yı da eklemiştir. İlçede uygulanan “Elektronik Ücret Toplama, Otomatik Araç Yönetimi, Araç İçi Kamera Sistemleri” halen başarıyla sürdürülmektedir.

Ve nihayet, 2017 yılında da Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2016 verilerine göre yapmış olduğu değerlendirme kapsamında Türkiye’nin İhracat Hacmi En Büyük 500 Şirketi arasına kentkart  olarak adımızı gururla yazdırdık.

Eylül 2016

kentkart , Londra’da bu yıl 10. kez düzenlenen “Contactless and Mobile Awards” yarışmasında Açık Uçlu NFC (Near Field Communication Yakın Temas İletişim) Mobil Ödeme Projesi ile “Ulaşım ve Bilet” kategorisinde birinci seçildi ve aynı zamanda “En İyi Endüstri Sağlayıcısı” dalında da ilk üçe adını yazdırdı.
kentkart, 2016 yılında Kırklareli’ni de referansları arasına dâhil etmiştir. “Otomatik Araç Yönetimi ve Araç İçi Kamera Sistemleri” halen başarıyla sürdürülmektedir.
kentkart  Antalya Akıllı Ulaşım Sistemlerini kurduk.

Ekim 2015

Lüleburgaz ve Kastamonu, Türkiye’de kentkart  uygulamalarını kullanan yeni şehirler oldu.

Pakistan’da ikinci il İslamabad, akıllı ulaşım sistemlerini kentkart  ile hayata geçirdi.

Azerbaycan- Bakü yurt dışı referansları arasına eklendi.

Frost & Sullivan’dan kentkart ‘a, “Ulaşımda Akıllı Sistemler Ürün Karması Stratejisi 2015 Avrupa Liderlik Ödülü ” verildi.

kentkart  EURIPIDES Yönetim Kurulu’na seçilmiş ve Türkiye’yi temsil eden %100 Yerli Sermayeli ilk Türk Şirketi oldu.

Haziran 2014

BodrumFethiye kentkart  ve Niğde kentkart  Akıllı Ulaşım Sistemlerini kurduk.

Macaristan’da üçüncü projemizi hayata geçirerek Szekesfeher’de Akıllı Ulaşım Sistemlerini kurduk.

Aralık 2013

Zonguldak Karadeniz Ereğli kentkart  Akıllı Ulaşım Sistemlerini kurduk.

Pakistan’daki ilk projemiz Lahore  devreye alındı.

kentkart , 2012’de Türkiye’de en çok ihracat yapan firmalar arasında “Tüketici Elektroniği Kategorisi“nde ilk on ihracatçı listesinde yer aldı.

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel  Müdürlüğü, kentkart Ege Elektronik San. ve Tic. A.Ş.’yi “AR&GE Merkezi” olarak belgelendirdi.

Kasım 2012

kentkart  her sene Paris’te düzenlenen SESAMES ödüllerinde finalist oldu.

Pakistan-Lahore Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Macaristan’da Borsod ve Vertes’de iki farklı Akıllı Ulaşım Sistemleri projesine imza attık.

Manisa kentkart , Burdur kentkart Mersin kentkart Antakya kentkart ve  Alanya kentkart Akıllı Ulaşım Sistemlerini kurduk.

Karadeniz Ereğli kentkart  Akıllı Ulaşım Sistemleri projesine imza attık.

Mart 2011

Sırbistan-Belgrad Akıllı Ulaşım Sistemleri projesini kurduk.

kentkart , Dubai’de düzenlenen UITP Dünya Kongresi’nde toplu taşımaya kazandırdığı katkılardan dolayı “Sürdürülebilir Toplu Taşıma Üyesi” olmaya hak kazandı.

Türkiye’de bir ilke daha imza atarak toplu taşımada kullanılan akıllı kartları alışveriş vb. küçük ödemelerde de kullanıma soktuk ve böylelikle KentClub projesini başlattık.

Dünyada bir ilk olarak Elektronik Ücret Toplama Sistemi ile entegre çalışan Araç İçi Kamera Sistemi’ni kurduk.

Kasım 2010

Isparta kentkart  ve İnegöl kentkart  Akıllı Ulaşım Sistemlerini kurduk.

Şirketimiz, SESAMES ödüllerinde Bitmeyen kentkart  uygulaması ile finalist oldu.

Şubat 2008

Muğla projesini başlattık ve ardından faaliyetlerimizi uluslararası pazarlara taşıdık.

Makedonya-ÜsküpSuriye-Halep  ve Ürdün- Amman kentkart  Akıllı Ulaşım Sistemlerini kurduk.

kentkart  kendi geliştirdiği “Gerçek Zamanlı Yolcu Bilgilendirme Sistemleri”ni uygulamaya başladı.

Mart 2007

Sivas kentkart  Akıllı Ulaşım Sistemleri projesini başlattık.

kentkart SESAMES ödüllerinde “Banka Kartları ile Ulaşım” uygulaması ile finalist oldu.

Dünyada bir ilk olarak Kocaeli’de “Kredi Kartları ve Banka Kartları ile Ulaşım” uygulamasını başlattık.

Ağustos 2005

Adana kentkart  Akıllı Ulaşım Sistemleri projesini başlattık.

kentkart , dünyada bir ilke imza atarak Elektronik Ücret Toplama ve Otomatik Araç Yönetim Sistemi’ni tek bir cihaz içinde entegre etti ve bu entegrasyonun uluslararası patentlerini aldı.

Kasım 2000

kentkart , her sene Paris’te düzenlenen SESAMES ödüllerinde “En iyi Toplu Taşıma Uygulaması” ödülünü kazandı.

Temmuz 1999

İlk projemizde İzmir kentkart  Akıllı Ulaşım Sistemleri’ni kurduk.

kentkart  Uluslararası Toplu Taşıma Birliği (UITP)’ye üye oldu.

Ekim 1998

kentkart  toplu taşıma sektöründe akıllı kartlar ile Elektronik Ücret Toplama Sistemleri geliştirmeye başladı.