Toplu Taşımada COVID-19 Odaklı İnovasyon

covid-19

2020 yılının başlarında küresel COVID-19 pandemisinin başlamasıyla birlikte Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, COVID-19 risk durumunu izlemek için “HES kodu” adı verilen kişisel bir kod çıkardı. Amaç COVID-19 pozitif test sonucu bulunan (veya bunlarla yakın temasta olan) kişileri gerçek zamanlı olarak izlemek, ayırt etmek ve koronavirüs salgınını kontrol altında tutmak için kişileri etkileşimlerden izole etmekti.

Milyonlarca insan ve özellikle sağlık çalışanları çoğunlukla toplu ulaşımı kullandığı için, toplu taşımayı durdurmak ya da yavaşlatmak, pandemi koşullarında bile neredeyse imkansız.

Türkiye’de toplu taşıma idareleri için HES kodunun ücret toplama sistemi ile hızlı ve sorunsuz entegrasyonunu sağladık. Böylece herhangi bir kontrolöre ihtiyaç duymadan riskli yolcuların toplu taşıma kullanımını engelledik ve bu sürece devam ediyoruz. Bunu yaparken, insanları toplu taşıma araçlarını kullanmaktan caydırmamak için sistemimizin kusursuz olması gerekiyordu.

Kentkart olarak toplu taşıma idareleri için otomatik ücret toplama teknolojileri geliştiriyoruz. Bu teknolojiler, hesap tabanlı biletleme sistemini içeriyor. Hesap bazlı biletleme sayesinde Sağlık Bakanlığı tarafından verilen HES kodlarını bireylerin ulaşım ve banka kartları ile eşleştirebiliyoruz. Bir yolcu kartını okuttuğunda, gerçek zamanlı olarak Bakanlığın sunucularında bulunan numarası sorguluyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın yanıtı, kişinin COVID-19 pozitif olduğunu (veya böyle bir kişiyle yakın temasta olduğunu) gösterirse, sistem bu kişinin toplu taşıma kullanımına izin vermiyor ve geçişini engelliyor.

Merkezi doğrulama altyapısı entegrasyonumuz sayesinde, COVID pozitif veya temaslı olduğu tepit edilen kart sahiplerinin binlerce seyahat girişimi reddedildi. Bu durum toplu taşıma araçlarının (otobüs, metro, tramvay vb.) çok daha sağlıklı ve güvenli ortamlar haline gelmesine yardımcı oldu. İnsanlar seyahatlerinde yeniden toplu taşımayı tercih etmeye başladı, yerel yönetimlerin ve işletmecilerin gelir kayıpları önemli ölçüde azaldı.

Sağlıcakla ve güvenli yolculuk yapın.