Kentkart & Mastercard İşbirliğiyle Mersin’de Toplu Ulaşımda Mastercard İle Ödeme Dönemi Başladı

Londra, Şikago, Kiev gibi dünyanın büyük şehirlerinde toplu taşıma ödemelerini mevcut kredi kartınız üzerinden yapmanıza imkan tanıyan ödeme teknolojileri devi Mastercard, bu uygulamasını Türkiye’de de kentkart işbirliği ile başlattı. Mastercard’ın toplu taşıma uygulaması, belediyelere takip kolaylığı getirirken, yolculara da alternatif bir ödeme seçeneği sağlıyor.

Londra, Şikago, St. Petersburg, Kiev ve Bükreş gibi metropollerde hali hazırda kullanılan bu uygulama, alışveriş yaptığınız temassız Mastercard kredi kartınızı toplu taşımada da kullanabildiğiniz bir teknoloji.  Bu uygulama sayesinde tüketiciler, turist olarak ya da iş amacıyla gittikleri yabancı bir şehirde toplu taşıma kullanmak için, döviz bozdurmak, toplu taşıma veya ödeme sistemini anlamaya çalışmak zorunda kalmıyor. Ayrıca, kayıp ya da çalıntı durumunda para kaybı olmuyor; tek yapılması gereken kredi kartının iptal edilip yenisinin talep edilmesi.  Uygulamanın ulaşım altyapısı kentkart tarafından sağlanırken, Mastercard ödeme sistemleri altyapısının oluşturulmasına destek sağlamıştır.
Birçok şehirde, tren, otobüs, vapur, bisiklet gibi toplu ulaşım araçlarının ödemelerinin yanı sıra, otopark, müze girişi gibi diğer kamu alanlarında da kullanımı yaygınlaşan bu akıllı sistem, devletlerin de tek bir sisteme yatırım yaparak daha verimli çalışmasına ve tasarruf etmesine olanak sağlıyor.

Türkiye’de ilk olarak kentkart iş birliği ile  Mersin’de kullanılmaya başlandı

Mersin’deki toplu taşıma kullanıcıları artık temassız Mastercard kredi kartlarını bilet okuyucusuna yaklaştırarak ödemelerini yapabiliyorlar.

Mersin Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, konuyla ilgili, “Amacımız şehrimizde toplu taşımayı vatandaşlarımız için en basit ve güvenilir hale getirmektir. Mastercard ve kentkart iş birliği ile hayata geçirdiğimiz bu proje, akıllı şehir olmamız yolunda ilk önemli adımdır. Bu uygulama, Mersin halkının günlük hayatını kolaylaştırmakla kalmıyor, turizm açısından önem taşıyan kentimize başka şehir ve ülkelerden gelen ziyaretçilerimize de, ek bir karta gerek kalmadan, toplu taşımadan faydalanma imkânı sunuyor” şeklinde konuştu.